Časté otázky

Kto sa môže starať o dážďovky?

Úplne každý kto má vzťah k živým tvorom. Sú to najjednoduchšie a najužitočnejšie domáce zvieratká. Z Vášho odpadu Vám vyrobia vzácne hnojivo.

Kde mám umiestniť vermikompostér?

Vermikompostér by mal byť umiestnený na mieste kde teplota neklesne pod 10 °C a nestúpne nad 29 °C. Nikdy nie na priamom slnku alebo na mraze. Dážďovky môžete mať kľuďne vo Vašej obývačke nakoľko pri správnej starostlivosti ich vôbec nie je cítiť.

Koľko rokov sa dožívajú dážďovky?

Vyše dvoch rokov. Počas tohto obdobia sa intenzívne rozmnožujú.

Čím sa dážďovky živia?

Podrobný zoznam čo majú dážďovky najradšej nájdete na https://dazdovkovo.sk/krmenie-dazdoviek/

Ako často kŕmime dážďovky?

Keď kompletne spapali predošlú dávku. Zvyčajne spotrebujú 50% svojej váhy za deň. To znamená ak máte 100g dážďoviek ich týždenná dávka potravy by sa mala pohybovať okolo 350g. Časom sa naučíte ako odpozorovať kedy a koľko im treba dať nakoľko sa Vám dážďovky vo vermikompostéri budú rozmnožovať a ich spotreba sa bude zvyšovať. Obyčajne krmíme raz do týždňa.

Potrebuju dážďovky piť vodu?

Dážďovky dýchajú telom a potrebujú žiť vo vlhkom prostredí. Ideálna vlhkosť je 80%. Ak im dávate spracovať kuchynský bio odpad budú mať dostatočnú vlhkosť. V našom vermikompostéri nebudete mať problém, že by Vám vysychal nakoľko sa z neho neodparuje. Naopak treba miešať odpad s kartónom aby nebol príliš vlhký.

Prečo môj vermikompostér zapácha?

Pri správnej starostlivosti vermikompostér vôbec necítiť. Zápach je známkou, že niečo v nádobe nefunguje. Dôvodom môže byt zvýšené množstvo stravy ktoré dážďovky nestihli skonzumovať a táto začala rozkladať a produkovať plyny. riešením je častejšie vetranie nádoby alebo odobratie nadbytočnej stravy.
Iným dôvodom zlého zápachu môže byť úmrtie Vašich miláčikov ale to sa nám ešte v domácich podmienkach za celé roky praxe nestalo.

Môžem cestovať s vermikompostérom?

Samozrejme! Ak chodíte v lete na chatu môžete si zobrať váš kompostér s Vami. Naše dážďovky s Nami precestovali v aute naprieč celou Európou bez ujmy na zdravý. V letných a zimných mesiacoch treba dávať pozor aby sa ich teplota nedostala nad/pod rámec ich akceptovanej teploty. Je to ako keby ste v aute cestovali s Vašim iným živým miláčikom ako je napríklad psík.
Pred cestou vyprázdnite spodnú nádobu aby neobsahovala tekutinu a tým pádom bude aj ľahšia na manipuláciu.